Mariánský sloup

Tento obraz zobrazuje něco, co většina z nás asi důvěrně zná. Je to mariánský sloup, který bývá dominantou mnoha náměstí našich měst. A jaký je vlastně původ tohoto symbolu? Proč vlastně lidé začali stavět sloupy se sochou panny Marie na vrcholu? Abychom se to dozvěděli, musíme se ponořit poměrně hluboko do historie, konkrétně do první poloviny prvního století. Zkusme si to představit - od Ježíšova ukřižování uplynulo sotva pár let, jeho učedníci se rozešli do všech stran světa, aby šířili křesťanství, římská říše je na vrcholu moci a impérium jupiterova orla se rozprostírá přes většinu tehdy známého světa. Musela to být velmi zajímavá doba s jedinečnou atmosférou.

Jedním ze zmíněných učedníků byl i apoštol Jakub, jenž se rozhodl vydat do provincie Hispania (dnešní Španělsko a Portugalsko). Jeho cílem bylo šířit křesťanskou víru, ovšem výsledek zpočátku nebyl úplně valný - podařilo se mu v celé provincii získat pouhých 8 učedníků, které jsem na obraze namaloval jako 8 žen. Jakub byl z toho všeho zklámán a chtěl se vrátit zpět do Judei. Před cestou se však chtěl 2. ledna roku 40 po Kristu na břehu řeky Ebro u hradeb města Caesaraugusta (dnešní Zaragoza) naposledy pomodlit a pozdravit se svými 8 učedníky, když v tom spatřil velikou záři, v níž andělé přinášeli sloup z jaspisu, na kterém stála panna Marie, jež mu poručila, aby jí na tom místě postavil svatyni a zároveň mu slíbila množství znamení a zázraků, které přesvědčí obyvatelstvo ke křesťanské víře. Jakub se svými následovníky podle legendy postavil malou kapličku, která se později v průběhu staletí rozrostla v obrovskou katedrálu. Z původních 8 učedníků nakonec vyrostlo Španělsko, země, která je dodnes považována za jednu z nejkřesťanštějších. Toto zobrazení panny Marie se postupně šířilo po celém Španělsku a později i dále do Evropy. První historicky doložitelné mariánské sloupy pochází z 10. století, ale svůj velký rozkvět zažily zejména v období renesance a baroka, kdy byly často spolu se sloupy nejsvětější trojice stavěny jako vděk za odvrácení morové rány nebo jiné pohromy.

Důležité je i poselství, které příběh přináší - že i když se nám zpočátku nedaří, tak musíme ve svém poslání vytrvat. Pokud to uděláme, bude nám nakonec z hůry pomoženo a naše snažení se setká nakonec s úspěchem.

Technika: sítotisk na zlatou fólii
Velikost: A3
Cena: 6600 Kč + případné poštovné

Autor: Jan Hachran

V případě zájmu o toto zboží si ho můžete objednat ZDE nebo mě přímo kontaktovat.


SLEDUJTE MĚ I NA INSTAGRAMU

Oblíbené příspěvky

Počet zobrazení stránky

Flickr